Aktualności

Odwiedziliśmy kolebkę metody Snoezelen

Opublikowano: 6 lipca 2017 | Bez kategorii

W dniach 22-25.06.2017 r. Rada Naukowa PTS-SDŚ (a jednocześnie oddział ISNA-MSE w Polsce): Paula Bagińska, Alicja Bera, Agnieszka Jędrzejowska i Agnieszka Smrokowska-Reichmann, udała się do kolebki metody Snoezelen (ośrodka de Hartenberg w Ede w Holandii), by poznać  jej twórcę – Ada Verheula.

W czasie pobytu z samego źródła czerpaliśmy wiedzę o pierwszych Salach Doświadczania Świata, podwalinach metody i jej gruntowaniu w oparciu o międzynarodowe badania. Poznaliśmy także system opieki nad osobami z niepełnosprawnością w Holandii i mieliśmy możliwość obejrzeć indywidualnie projektowane dla nich domy i apartamenty oraz wspólne przestrzenie aktywności.

Głównym punktem spotkania z twórcą metody Snoezelen było zwiedzenie kompleksu odnowionych Sal Doświadczania Świata ośrodka de Hartenberg. Na blisko 300m2 powierzchni Snoezelen składają się 3 duże pomieszczenia oraz łączący je równie magiczny korytarz. Znajdziemy w nich ogromny basen z tysiącami piłeczek, niesamowity podest zintegrowany z interaktywną tablicą świetlno-dźwiękową, wyspy z kolumnami wodnymi, podwieszane fotele, łóżka wodne, kule lustrzane, projektory, światłowody, elementy świetlne, muzyczne, zapachowe, a to wszystko wykończone podestami o różnej twardości, materacami, lustrami oraz elementami dotykowymi. Po obejrzeniu kompleksu wróciliśmy z głową pełną pomysłów na samodzielne stworzenie polisensorycznych pomocy.

Szerokie zastosowanie metody Snoezelen (poza typowymi pomieszczeniami Sal) po raz kolejny potwierdziły przykłady jej wykorzystania w połączeniu ze środowiskiem naturalnym (otoczenie placówek, zooterapia), wodnym (basen), mobilnym (autobusy) czy mieszkalnym (np. łazienki do pielęgnacji osób niesamodzielnych) – ale o tym szerzej w osobnym artykule.

Wspólne dni obfitowały w inspiracje, wymianę doświadczeń, omawianie międzynarodowej współpracy oraz snucie dalszych planów rozwoju Snoezelen zarówno w Polsce, jak i na świecie. O wszystkim będziemy informować na naszej stronie.