Aktualności

Pierwszy w Polsce namiot Snoezelen

Opublikowano: 3 października 2017 | Eventy

1 października pracownicy Centrum Terapii Sensoria wzięli udział w Rodzinnym Pikniku Sportowym organizowanym przez Radę Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek oraz Wrocławski Szkolny Związek Sportowy. Spotkanie odbyło się w urokliwie zielonym Parku Grabiszyńskim. Na tę okazję nasi terapeuci przygotowali coś specjalnego – pierwszy w Polsce Namiot Snoezelen.

Podczas pikniku w naszym Namiocie Snoezelen najmłodsi mogli odkryć na nowo cztery żywioły natury – powietrze, ogień, wodę i ziemię. Namiot podzielono na cztery części, a każda z nich swoją aranżacją i wyposażeniem przenosiła uczestnika w inną, magiczną przestrzeń pełną niezapomnianych wrażeń. Podczas poznawania świata nie zabrakło wyjątkowych zabaw sensorycznych przygotowanych przez naszych specjalistów.

Pierwszy żywioł – powietrze (tzw. biały żywioł) – dostarczał wrażeń dotykowych (latające pióra, podmuchy wiatru), zapachowych (naturalne olejki) oraz wzrokowych (białe światłowody, materace i kotary).

Ogień – czerwony żywioł – miał aktywować ruchowo, za pomocą zabawy w bitwę ognistymi kulami (czerwone piłeczki), stymulować przedsionkowo (czerwone bujane fotele) oraz pobudzać zmysły wzrokowe (czerwone światłowody, kształtki, pufy, materace) i smakowe (żółte lampy solne).

Niebieski żywioł wody zachęcał do stymulacji dotyku (łowienie morskich zwierząt w ciepłej i zimnej wodzie), słuchu (słuchanie szumu morskich fal), wzroku (zmienne kształty na płycie z cieczą).

Zielony żywioł ziemi zapraszał do zabawy w małego odkrywcę – szukanie ukrytych skarbów w sianie, ziemi, piasku i w węglu.  Ukryte w pudełkach-niespodziankach dary jesieni stanowiły niemałą gratkę dla wielbicieli zagadek dotykowych.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się zrealizować w praktyce założenia pionierów metody Snoezelen i – podążając ich śladem – zorganizować Namiot Snoezelen. Być może nie wszyscy wiedzą, że dzisiejsze Sale Doświadczania Świata mają swoje źródło w Holandii, a dokładniej w namiocie sensorycznym zorganizowanym z myślą o osobach z głębokim i wielorakim stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Dzieła tego dokonała w latach 80. dwójka młodych ludzi – Klaas Schenk oraz Niels Snoek w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo Haarendael w Haaren w Holandii.

Pierwotna Sala Doświadczania Świata była namiotem wyposażonym w mnóstwo różnorodnych bodźców oddziałujących na poszczególne zmysły (sznury lampek, muzyka z magnetofonu, kącik wypełniony sianem, kadzidełka, próbki różnych potraw na talerzykach, hamak). Naśladowanie mistrzów sprawiło nam niesłychaną radość, a efekt naszej pracy napawał dumą.

Zadowolone miny i uśmiechy na twarzach dzieci i ich rodzin stanowiły najlepszy dowód na sukces pierwszego w Polsce Namiotu Snoezelen. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas oraz dostarczenie tak dużej dawki pozytywnej energii.