Certyfikowane Sale Doświadczania Świata

SDŚ w CTS Wrocław

Sale Doświadczania Świata w Centrum Terapii Sensoria są wzorcowymi na skalę Polski salami o międzynarodowym standardzie zaprojektowanymi przez Polskie Towarzystwo Snoezelen-Sali Doświadczania Świata i prowadzonymi przez Międzynarodowych Specjalistów Snoezelen. Są to Sale wyposażone w sprzęty najwyższej jakości i o najwyższym standardzie wyprodukowane przez najlepszych polskich, niemieckich i holenderskich producentów. Na pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 90 m2 składają się 3 Sale posiadające na swoim wyposażeniu m.in. łóżko wodne, duży podest z 4 kolumnami wodnymi o różnych funkcjach, kolumnę piórkową, kotary mieniących się światłowodów, projektory, kulę lustrzaną, domek lustrzany, elementy UV, tor świetlno-dźwiękowy, drabinę dźwiękową, lampę do aromaterapii, magiczne akwarium, dywan świetlny, basen z kulkami, ścieżkę i ściankę sensoryczną, elementy dotykowe,  „rozgwieżdżone nieba” sterowane pilotem, system nagłośnienia, pierwsze w Polsce meble dźwiękowe z manufaktury muzycznej niemieckiej firmy Allton (fotel muzyczny oraz kołyska dźwiękowa), zestaw mis tybetańskich oraz szereg rzadko spotykanych instrumentów muzycznych wykonanych z naturalnych materiałów o niecodziennych dźwiękach. Całość pomieszczeń wykończona  jest podwieszonymi pod sufitem materiałami, kotarami dzielącymi pomieszczenie na mniejsze części oraz materacami naściennymi i miękkimi siedziskami.

Sale wykorzystywane są do regularnej terapii blisko 70 podopiecznych CTS – dzieci oraz młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Prowadzone są w nich zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe, zajęcia biblioterapeutyczne, terapii dźwiękiem, zajęcia tematyczne dla szkół, przedszkoli i placówek współpracujących z Centrum.

W Salach Doświadczania Świata Centrum Terapii Sensoria pracują wykwalifikowani terapeuci oraz Międzynarodowi Specjaliści Snoezelen wchodzący w skład Rady Naukowej PTS-SDŚ. Sale odwiedzają specjaliści, terapeuci, nauczyciele oraz rodzice z całej Polski oraz zagranicy, organizowane są spotkania i warsztaty dla grup studentów pedagogiki i psychologii. Wykorzystywane są na potrzeby szkoleń certyfikowanych z metody Snoezelen, organizacji zajęć pokazowych oraz prowadzenia badań z wykorzystaniem metody Sali Doświadczania Świata.