Certyfikowane Sale Doświadczania Świata

SDŚ w Świeradowie Zdroju

Fundacja Ditero z Wolimierza na Pogórzu Izerskim otworzyła jesienią 2017 r. Salę Doświadczania Świata pod nazwą: Pracownia Sensoryczna „Izeris” w Świeradowie Zdroju. Sala powstała pod patronatem i według projektu merytorycznego Polskiego Towarzystwa Snoezelen – Sali Doświadczania Świata. Sprzęt dobrano w taki sposób, by przede wszystkim wspierać terapię dzieci ze spektrum autyzmu – podopiecznych Fundacji Ditero. Zastosowano jednak rozwiązania nadające bardziej uniwersalne możliwości wykorzystania przestrzeni SDŚ zarówno do celów terapeutycznych, jak i relaksacyjnych – dla kuracjuszy przebywających na zdrowotnym wypoczynku w Świeradowie Zdroju.

Sala Doświadczania Świata to duże pomieszczenie przedzielone kotarą światłowodową i ścianką na dwie części – aktywizacyjną (zieloną) oraz białą salę Snoezelen. W aranżacji sal użyto motywy z legend, przyrody i kultury materialnej charakterystycznej dla Pogórza Izerskiego, co nadaje jej magiczny i niepowtarzalny klimat. Twórcy sali – Agnieszka i Szymon Surmacz – zaprosili do współtworzenia „Izeris” lokalnych artystów i rzemieślników, którzy wykonali poduszki, pokrowce z naturalnych materiałów oraz elementy ozdobne. Wprowadzenie delikatnych elementów zdobniczych i nazw własnych spowodowało, że w „Izeris” zamiast „podestu lustrzanego z kolumną wodną” mamy „kopalnię Kobolda”, zamiast „ścianki manipulacyjnej” – drzewo mądrości, a na łóżku wodnym relaksujemy się pod izerskim niebem (rozmieszczenie gwiazd – końcówek światłowodowych – zostało przeniesione z fotografii świeradowskiego nieba). Dodatkowo zarys gór, makieta domu przysłupowego i świetlista rzeka Kwisa nadają Izeris lokalnej, unikalnej tożsamości, ocieplając przez to techniczno-medyczny charakter sali. Daje to szczególnie dobre efekty w pracy z dziećmi, które przychodzą do „magicznej krainy”, a nie „sali terapeutycznej”.

Biała sala „Izeris” jest wyposażona w: podgrzewane łóżko wodne z podstawą dźwiękową i matą wibrującą; kolumnę wodną z podestem „kopalnia Kobolda” kryjącym też sensoryczne i ultrafioletowe niespodzianki; fotel – kołyskę dźwiękową Alton Oslo; kulę obrotową z reflektorem i tarczą zmieniającą kolory; dwie kotary światłowodowe; wiązkę światłowodów (rzeka); projektor multimedialny sterowany przez iPad ze specjalistycznym oprogramowaniem; kolorowe niebo oraz zestaw instrumentów akustycznych do terapii dźwiękiem.

Sala aktywizacyjna (zielona) to: manipulacyjne „drzewo mądrości”; basen z kulkami; kącik ruchowy wyposażony w tor przeszkód, topek, beczkę i trampolinę; ekran do projekcji (na zajęcia grupowe dla dzieci); magiczne okno (ścianka sensoryczna) – do opowiadania historii z obrazkami oraz drobne sprzęty sensoryczno-manipulacyjne, często własnej konstrukcji.

Obok sali SDŚ znajduje się też dobrze wyposażona sala przeznaczona do zajęć Integracji Sensorycznej, a w najbliższych planach jest przebudowanie nieużywanej obecnie werandy na sensoryczny ogród pełen barw i zapachów.