O Polskim Towarzystwie Snoezelen

Centrum Terapii Sensoria

Centrum Terapii Sensoria jest wyposażone we wzorcową na skalę Polski Salę Doświadczania Świata o międzynarodowym standardzie, zaprojektowaną przez Polskie Towarzystwo Snoezelen. To właśnie w niej nasi terapeuci jako jedyni w kraju posiadający tytuł Międzynarodowych Specjalistów Snoezelen wykorzystują w pracy terapeutycznej unikalny potencjał Sali.

Nasza wzorcowa SDŚ to prawie 90m2 przestrzeni zaprojektowanej z myślą o tym, by w pełni wykorzystać jej terapeutyczny potencjał. W naszej placówce stworzyliśmy trzy części: białą, kolorową oraz tematyczną do terapii dźwiękiem – co znacznie poszerza zakres różnorodności prowadzonych zajęć. Są to sale wyposażone w sprzęty najwyższej jakości i o najwyższym standardzie wyprodukowane przez najlepszych polskich oraz zagranicznych (głównie niemieckich, holenderskich i duńskich) producentów. W ramach prowadzonych zajęć korzystamy również z rzadko spotykanych mebli muzycznych (kołysek, leżanek, foteli muzycznych) oraz instrumentów wykonanych z naturalnych, najwyższej jakości materiałów o niecodziennym i wyjątkowym brzmieniu. Sale wykorzystywane są do regularnej terapii blisko 100 podopiecznych CTS – dzieci oraz młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Prowadzone są w nich zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe, zajęcia biblioterapeutyczne, terapii dźwiękiem, zajęcia tematyczne dla szkół, przedszkoli i placówek współpracujących z Centrum. Sale są wykorzystywane również na potrzeby szkoleń certyfikowanych z metody Snoezelen, organizacji zajęć pokazowych oraz prowadzenia badań z wykorzystaniem metody SDŚ.

Odpowiednia aranżacja Sali Doświadczania Świata pozwala na przeprowadzenie dowolnych zajęć terapeutycznych, warsztatowych i edukacyjnych, co wykorzystujemy w praktyce chociażby podczas cyklu zajęć dla dzieci organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego (we  współpracy z Centrum Sztuki Impart). Z potencjału Sali regularnie korzystamy podczas organizowanych cykli zajęć edukacyjnych, tematycznych, dedykowanych konkretnym grupom odbiorców – np. grupom niemowlęcym, żłobkowym, przedszkolnym, szkolnym (zarówno z placówek masowych, integracyjnych, jak i specjalnych), ale także wykorzystując go do zajęć relaksacyjnych dla osób dorosłych.

Od lat jako placówka terapeutyczna posiadająca wzorcową Salę Doświadczania Świata współpracujemy z PTS-SDŚ jako miejsce, w którym przyszli certyfikowani terapeuci zdobywają kwalifikacje do pracy metodą Snoezelen.

Niewątpliwym atutem CTS jest również zespół terapeutów, wśród których znajdują się jedyni w Polsce Międzynarodowi Specjaliści Snoezelen wykwalifikowani przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Snoezelen ISNA-MSE (International Snoezelen Association – Multi Sensory Environment). Przy współpracy z PTS-SDŚ (będącym polskim oddziałem ISNA-MSE) prowadzimy konsultacje oraz szkolenia dla innych placówek terapeutycznych na terenie całej Polski.

Pragnąc popularyzować, profesjonalizować i rozwijać metodę Snoezelen w naszym kraju, wyszliśmy z jej różnymi formami poza mury Centrum. Chcąc dotrzeć do podopiecznych, którzy nie mogą dotrzeć do nas, stworzyliśmy pierwszy w Polsce wózek Snoezelen. Dzięki niemu będziemy mogli pojawić się u osób nieporuszających się samodzielnie czy też osób starszych, trwale unieruchomionych z ośrodków opiekuńczo-leczniczych, by z pomieszczeń, w których przebywają na co dzień, stworzyć polisensoryczną przestrzeń relaksującą, a zarazem aktywizującą.

Nieustannie staramy się przybliżać terapeutyczny potencjał Sali Doświadczania Świata, prezentując go w postaci jedynych w Polsce Kącików Snoezelen, z którymi podróżujemy po całym kraju, goszcząc na konferencjach oraz w placówkach terapeutycznych i oświatowych. Aranżując zewnętrzną przestrzeń, stworzyliśmy również unikalny, pierwszy w Polsce Namiot Snoezelen, w którym dzięki specjalnie dobranym elementom Sali Doświadczania Świata umożliwiliśmy dzieciom oraz ich Rodzicom przybliżenie natury żywiołów.

Rokrocznie nasze Centrum regularnie odwiedzają wolontariusze, stażyści oraz praktykanci uczelni wyższych, z którymi dzielimy się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem w pracy metodą Snoezelen. To właśnie oni wraz z odwiedzającymi nasze Centrum terapeutami z całej Polski oraz nasza nieustanna chęć rozwoju stały się inspiracją do organizacji pierwszej ogólnopolskiej konferencji dotyczącej terapeutycznego i pedagogicznego potencjału Snoezelen, objętej patronatem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Była to jedyna okazja nie tylko do wyjątkowego spotkania terapeutów, ale również wymiany doświadczeń oraz wiedzy pomiędzy praktykami i teoretykami na co dzień zajmującymi się metodą Snoezelen.

Drzwi Centrum Terapii Sensoria są zawsze otwarte dla osób, które chciałyby doświadczyć unikalnego potencjału Snoezelen. Do naszej placówki zapraszamy inne instytucje oświatowe nie tylko na prezentację, ale też na przykładowe zajęcia warsztatowe, edukacyjne czy tematyczne, które bardzo chętnie przygotujemy dla konkretnej grupy odbiorców – bez względu na wiek czy rodzaj niepełnosprawności. Przez lata nasi przeszkoleni z zakresu Snoezelen terapeuci przeprowadzili już setki zajęć, stąd ufamy naszej praktyce, wiedzy i doświadczeniu.